Konkret Utveckling AB | Vi har precis de ungdomar vi behöver
4179
single,single-post,postid-4179,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.5.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Vi har precis de ungdomar vi behöver

Under tiden en gäng gubbs (det är ju ofta det) funderar på hur vi ska minska bilåkandet och vårt beroende av fossila bränslen och ett annat gäng gubbs planerar för att bygga ut vägar och förbifarter för att underlätta bilismen visar det sig att våra ungdomar är ganska ointresserade av bilar. Både som statussymbol och som transportmedel. Som statussymbol är cykel mer intressant och de tycker tåg och annan kollektivtrafik är mer bekvämt.

Så medan vi gamlingar lägger våra pannor i djupa veck så kanske problemen löser sig automatiskt tack vare våra ungdomar. Att de dessutom på sina jobb vill ha ett ledarskap som är precis det som Sverige behöver för att fortsätta vara konkurrenskraftigt – det tar vi en annan dag. Det är ju ändå långfredag.

 

Blogginlägg 60 i #blogg100.